Ներկայացվեցին «ԼԱՅՖ» ծրագրի առաջին տարվա արդյունքները
2012թ. դեկտեմբերի 3-ին ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը և ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրեն Քարեն Հիլիարդը մասնակցեցին «Սեյվ դը չիլդրեն» և «Ունիսոն» կազմակերպությունների կողմից կազմակերպված մամլո ասուլիսին և ֆոտոցուցահանդեսին, որոնք նվիրված էին Հաշմանդամների միջազգային օրվան: Միջոցառումը կազմակերպվել էր «Մենք բոլորս իրավունք ունենք աշխատելու» խորագրով քարոզարշավի շրջանակներում, որն ԱՄՆ ՄԶԳ կողմից ֆինանսավորված «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց կենսամակարդակի բարելավում զբաղվածության խթանման միջոցով» (LIFE) ծրագրի նախաձեռնություններից էր:
Քարոզարշավն իրականացվել է 2012թ. նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին, Հայաստանի բոլոր մարզերում` նպատակ ունենալով խթանել հաշմանդամություն ունեցող անձանց (ՀՈՒԱ) զբաղվածության հավասար իրավունքները: Կազմակերպվել են հանրային միջոցառումներ ու կլոր սեղան քննարկումներ, աշխատանքի տոնավաճառներ ու ցուցահանդեսներ, մամլո ասուլիսներ ու մարզային հանձնաժողովների նիստեր, որոնց ակտիվ մասնակցություն են ունեցել դաշտի հիմնական դերակատարներն ու պետական կառավարման մարմինները, գործատուներն ու քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները, լրատվամիջոցներն ու հաշմանդամություն ունեցող անձինք:
Մամլո ասուլիսի ընթացքում ներկայացվեցին ինչպես քարոզարշավի, այնպես էլ LIFE ծրագրի իրականացման առաջին տարվա ընթացքում իրականացված աշխատանքները:
Ֆոտոցուցահանդեսը եզրափակեց քարոզարշավը` ներկայացնելով հաշմանդամություն ունեցող անձանց աշխատանքային և ստեղծագործական ներուժը:

Achievements of the LIFE Program Presented
On December 3, 2012, Minister of Labor and Social Issues of Armenia Artem Asatryan and USAID Armenia Mission Director Karen Hilliard joined Save the Children Armenia and Unison NGO at a press conference and photo exhibition in Yerevan, dedicated to the International Day of Persons with Disabilities. The event was organized within the framework of “We All Have the Right to Work” campaign launched as part of the USAID-funded Livelihood Improvement through Fostered Employment (LIFE) for People with Disabilities program.
The public outreach campaign was implemented throughout Armenia in November-December 2012 with the aim of promoting the right to equal work opportunities for people with disabilities (PWDs). Public outreach activities, roundtable discussions, job fairs, exhibitions, marz coordination council meetings, and press conferences were organized with active involvement of major stakeholders, including state authorities, employers, civil society organizations, media, and PWDs.
The press conference on December 3 presented the activities of the campaign, as well as the achievements of the LIFE program in 2012. The photo exhibition then wrapped up the campaign, presenting the working and creative potential of PWDs.