«Փարոսը»` երգչախմբերի Օլիմպիական խաղերի կրկնակի արծաթե մեդալակիր
Հուլիս-օգոստոս ամիսները Լատվիայում հագեցած են լինում բազմապիսի մշակութային իրադարձություններով, ինչպիսիք են երիտասարդ երգիչ-կատարողների «Նոր Ալիք» կամ ուրախների եւ հնարամիտների ակումբի «Կիվին» մրցույթները: 2014 թվականին Ռիգան հռչակվեց Եվրոպայի մշակութային մայրաքաղաք, ինչը նպաստեց եւս մեկ համաշխարհային նշանակություն ունեցող միջոցառման անցկացմանը երկրի մայրաքաղաքում: Հուլիսի 9-19 Ռիգայում անցկացվեցին Երգչախմբերի համաշխարհային խաղերը, որոնց մասնակցեցին շուրջ 500 երգչախմբեր 70 երկրներից: Խաղերը, որոնք նաեւ հայտնի են Երգչախմբերի օլիմպիադա անվանումով, սկիզբ են առել 2000 թվականից եւ անցկացվում են 2 տարին մեկ հաճախականությամբ աշխարհի տարբեր երկրներում: 2014թ. Օլիմպիադայի մասնակից երկրների թվում էր նաեւ Հայաստանը, որի միակ ներկայացուցիչն էր «Փարոս» կամերային երգչախումբը (խմբավար` Րաֆֆի Միքայէլեան): Իր տեսակի մեջ եզակի այս երգչախումբը, որի երգիչների մեծ մասը սայլակ օգտագործող եւ այլ տեսակների հաշմանդամություն ունեցող անձինք են, իր ելույթով ոչ միայն մատուցեց բարձրաճաշակ եւ բարձրորակ արվեստ, այլ նաեւ կոտրեց մարդկանց մեջ արմատացած այն կարծրատիպը, ըստ որի հաշմանդամները կարող են մրցակցել միայն հաշմանդամների միջեւ անցկացվող մրցույթներում:
Օլիմպիադան բաղկացած է երկու տեսակի մրցույթներից: Առաջինում, որը կոչվում էր Բաց մրցույթ, կարող է մասնակցել յուրաքանչյուր երգչախումբ, անկախ նրա վարպետության աստիճանից: Իսկ երկրորդում` Չեմպիոնների մրցույթում, իրավունք ունեն մասնակցելու միայն նախկինում միջազգային դափնեկրի կոչմանն արժանացած եւ նախապես ներկայացված ձայնագրությամբ որոշակի ընտրություն անցած երգչախմբերը: «Փարոսը» ընտրվեց Չեմպիոնների մրցույթում մասնակցելու համար, ընդ որում, հայաստանյան երգչախումբը ստեղծագործությունների բարդությամբ (Կոմիտաս, Ա.Կարապետյան, Լ.Յանսեն, Է.Ուիթիքր) չէր զիջում մասնագիտությամբ երաժիշտ` կոնսերվատորիաների, երաժշտական ուսումնարանների ուսանողներից բաղկացած երգչախմբերին: Դրա լավագույն ապացույցն է թեժ մրցակցության պայմաններում «Փարոսի» կողմից նվաճած 2 արծաթե մեդալները:
Չափազանց հագեցած էր նաեւ երգչախմբի օրակարգը: Լատվիայում անցկացնելով ընդամենը 7 օր, երգչախումբը հասցրեց ելույթ ունենալ Չեմպիոնների մրցույթի 2 անվանակարգերում` «Երկսեռ կամերային երգչախմբեր» եւ «Հոգեւոր երաժշտություն a capella», հանդես գալ 2 համերգներով, ինչպես նաեւ մասնակցել մասնակից երկրների շքերթին եւ եզրափակման հանդիսավոր արարողությանը ու գալա-համերգին:
Հատկապես ոգեւորիչ էր այն հանգամանքը, որ դահլիճներում նստած «Փարոսին» երկրպագող թիմում էին հատուկ այդ միջոցառման համար ժամանած մեր աջակիցները` «Փարոս» Հիմնադրամի նախագահ Ռոջեր Շտրաուխը (ԱՄՆ) եւ «Աբիլիս» հիմնադրամի (Ֆինլանդիա) ներկայացուցիչ Մարինա Կիտայգորոդսկին: Ի դեպ Օլիմպիադային մեկնելու հարցում աջակցողների թիվը ավելի մեծ էր` ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյան, ՀՀ մշակույթի նախարարություն, «Գրացիա» հետվնասվածքային վերականգնողական կենտրոն: Երգչախմբի Գլխավոր գործընկերն է «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերությունը:
Պաշտոնական միջոցառումներից բացի, Լատվիայում «Փարոսին» սպասում էին նաեւ բազմաթիվ էքսպրոմտային ելույթներ եւ անակնկալ հանդիպումներ: Եվ այդ հաճելի անակնկալների «մեղավորը» տեղի հայ համայնքն էր եւ, հատկապես, հայկական եկեղեցին, որն այդ համայնքի շրջանակում ամուր կապ ստեղծողն է: Ժամանման առաջին իսկ օրը, հրավիրվելով Ռիգայի Սբ. Գրիգոր Լուսավորիչ հայկական եկեղեցի (հոգեւոր հովիվ` Տեր Խոսրով քահանա Ստեփանյան) եւ հանդիպելով տեղի հայ համայնքի հետ, «Փարոսը» կատարեց Հայաստանի կարոտով ապրող հայրենակիցների համար այդքան հարազատ հնչող շարականներ եւ ժողովրդական ստեղծագործություններ:
Հայկական համայնքը մատուցեց եւս մեկ նվեր` այցելություն Յուրմալա եւ հանդիպում հանրահայտ շոումեն Գարիկ Մարտիրոսյանի հետ: Այստեղ նույնպես կայացավ փոքրիկ բացօթյա ելույթ, որն իսկույն գրավեց բազմաքանակ հանդիսատեսի ուշադրությունը: Այնպիսի տպավորություն էր, որ Լատվիայի բնակիչները եւ բազմաթիվ հյուրերը տեսնելով հայերի նարնջագույն վերնաշապիկներըՙ տրամադրվում էին հաճելի երաժշտության ունկնդրմանը:
Երգչախմբերի օլիմպիադայի բոլոր միջոցառումները լայնորեն լուսաբանվեցին Լատվիայի առաջին հեռուստաընկերության կողմից, հատուկ ռեպորտաժ հայկական երգչախմբի մասնակցությամբ կազմեց «Վեստի-Սոչի» հեռուստատեսությունը: «Փարոսի» հետ Լատվիա էր մեկնել ATV հեռուստաընկերության նկարահանող խումբը Հրաչ Մուրադյանի գլխավորությամբ, որի «Կիսաբաց լուսամուտներ» թոք-շոուի հատուկ թողարկումը եթեր է հեռարձակվել սեպտեմբերի 19-ին, իսկ տեսագրությունը կարող եք դիտել ԱՅՍՏԵՂ

The Paros Chamber Choir led by Conductor Raffi Mikaelian participated in the 8th World Choir Games held on July 9-19 in Riga, the 2014 Cultural Capital of Europe. The World Choir Games also known as the Choir Olympics are held biennially. This year 27,000 participants from about 500 Choirs representing 70 countries gathered in the capital of Latvia.
Paros, the only representative of Armenia, participated in two contest categories of the Champions’ Competition - "Mixed Chamber Choirs" and "Musica Sacra a Capella".
Paros was deemed eligible for participation in the Champions' Competition since the Choir already had won two bronze diplomas in an international contest in Slovakia, in 2011.
The participation in the Champions’ Competition in Riga was a huge success: Paros won silver medals in both categories. The Armenian Choir was inspired by the presence of many VIP guests including Roger Strauch, Chairman of the Paros Foundation (USA), the supporter of the Choir; Marina Kitaigorodski, Project Coordinator of the Abilis Foundation (Finland); and Beverley McGeown, Musical Director of the Open Arts Community Choir. All of these guests had traveled to Riga with the purpose to encourage and support the Paros Chamber Choir.
Before the trip to Latvia, Paros had already had a small victory. The Choir participated in the Facebook ChoirSelfie contest by shooting a video of Paros singing "My Song", the Official Song of the World Choir Games and won the second place. For this, the Choir was awarded with two prizes: a visit to the Laima Chocolate Museum and a meeting and photo shoot with the world famous King's Singers group.
The performances were not limited to the two contests. Paros gave a charity concert in a residence for senior people and performed at an open air concert. One of the most memorable days in Riga was the Choir’s visit to the largest Armenian Church in the Baltic countries - the St. Grigor Lusavorich Church. Paros performed a few sacred pieces and was warmly welcomed by the members of the Armenian community. The Choir members received a blessing from Priest Khosrov Stepanyan, Pastor of the Armenian Apostolic Church in Baltic countries.
Paros Chamber Choir extends its deepest gratitude to all of their supporters: VivaCell-MTS, the General Partner; Prime Minister of Armenia Hovik Abrahamyan; the Armenian Ministry of Culture; Paros Foundation and the Kulhanjian Strauch Family (USA); Abilis Foundation (Finland); Gratsia International Rehabilitation Center of the Armenian Red Cross; and Tigran Hekekyan, Artistic director and principal conductor, Little Singers of Armenia Choir. The entire one-week trip of Paros to Riga was filmed by the crew of the Semi-Open Windows led by talk show host Hrach Muradyan and was aired by ATV.
Enjoy watching the photos from the World Choir Games 2014 HERE and the special edition of Semi-Open Windows by ATV (with English subtitles) HERE.