Նորություններ : Արխիվ 2011
2011թ. օգոստոսի 17-ին «Ունիսոն» ՀԿ-ն մամլո ասուլիս անցկացրեց «Ուրբաթ» ակումբում: Լրագրողների հետ հանդիպման առիթը դարձան հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների խախտման փաստերը, որոնք շարունակում են տեղի ունենալ Հայաստանում:
Բանախոսներն էին «Ունիսոն» ՀԿ-ի գործադիր տնօրեն Արմեն Ալավերդյանը և ՀՀ Փաստաբանների պալատի անդամ Գայանե Խաչատրյանը: Մասնավորապես, նրանք ներկայացրին այն խնդիրները, որոնք ծագում են ֆունկցիոնալ խանգարումներ ունեցող անձանց հաշմանդամության խումբը որոշելու և նրանց հետագա բժշկասոցիալական փորձաքննությունն անցկացնելու ընթացքում:
Բազմաթիվ են դեպքերը, երբ ինչ-ինչ պատճառներով չի սահմանվում անձի հաշմանդամության իրական խումբը: Այդ կապակցությանմ հիշատակվեց Սևան քաղաքի բնակիչ Գագիկ Նավասարդյանի պատմությունը: 2007թ. օգոստոսին Սևանա լճում ընդհարվելով մոտորանավակի հետ՝ Գագիկը ստացել է ծանր վնասվածք, որի արդյունքում ծնկից բարձր անդամահատվել է նրա ոտքը: ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի №1 Բժշկասոցիալական փորձագիտական հանձնաժողովը (ԲՍՓՀ) սկզբից նրան նշանակեց հաշմանդամության 2-րդ խումբ: Սակայն հետագայում, երբ Գագիկը պրոթեզավորվեց, խումբը փոխվեց 3-րդի, ընդ որում՝ անժամկետ:
Գ.Նավասարդյանն այդ որոշումը բողոքարկեց ՀՀ Բժշկասոցիալական փորձագիտության գործակալություն (ԲՍՁԳ), սակայն որոշումը թողնվել է անփոփոխ: Այնուհետև Գագիկը դիմել է դատական ատյաններ:
Ներկայումս նրա գործը գտնվում է ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի վարույթում:
«Ունիսոն» ՀԿ-ն լիահույս է, որ դատարանն ի վերջո արդար որոշում կկայացնի, և գործը չի հասնի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ):
«Հաշմանդամների իրավունքների պաշտպանություն» ծրագիրը «Ունիսոն» ՀԿ-ն իրականացնում է Բաց Հասարակության Հիմնադրամներ - Հայաստանի աջակցությամբ:

The Rights of Persons with Disabilities are Still Violated
On August 17, Unison NGO held a press conference in Urbat Club. Issues concerning facts of violation of disabled persons' rights that still occur in Armenia, became the topic of the meeting with journalists.
Armen Alaverdyan, Unison NGO Executive director, and Gayane Khachatryan, member of the RA Chamber of Advocates, spoke at the briefing. In particular, they presented problems, which have emerged regarding definition of disability group for those who have functional impairments, and their further medical-social examination.
There are a number of cases when person's real disability group is not assessed correctly because of various reasons. In this connection, a case of Gagik Navasardyan, resident of Sevan city, was mentioned. On August 2007, Gagik collided with a motorboat in Lake Sevan, as a result of which his leg was amputated above knee. Medico-Social Expert Commission #1 of Gegharkunik province assigned the 2nd group of disability for him; however, when Gagik have had got a prosthesis, the group was changed from 2nd to 3rd.
Navasardyan appealed against this decision to RA Medico-Social Expert Agency, but the decision remained unchanged. Then Gagik appealed to court.
At present, his case is under legal procedure in the RA Court of Appeal.
We are hopeful that the court, finally, will give fair judgment, and the case will not achieve the European Court of Human Rights (ECHR).
Unison implements the Protection of the Rights of Persons with Disabilities project with the assistance of the Open Society Foundations - Armenia.