Այսօր «Ունիսոնը» հայտարարեց Հայատանում առաջին Անկախ Կյանքի Կենտրոնի բացման մասին:
«Ունիսոն» ՀԿ-ն «Մարիոթ-Արմենիա» հյուրանոցում հրավիրեց մամլո ասուլիս, որի հիմնական թեման էր` «Ինչ է խոչնդոտում հաշմանդամների իրավունքների իրականացմանը»:
Հաշմանդամություն և մարդու իրավունքներ
2006-11-03
Այսօր «Ունիսոն» ՀԿ անձնակազմը այցելեց Վանաձոր՝ «Լոռի-TV» հեռուստաալիքով մասնակցելու «Հաշմանդամություն և մարդու իրավունքներ» թեմային նվիրված թոք-շոուին:
Քաղաքացիական հասարակություն. իրավունք բոլորի համար
2006-06-29
Այսօր Դեմիրճյան 36 հասցեում գտնվող «Ունիսոնի» նոր գրասենյակում տեղի ունեցավ Եվրասիա հիմնադրամ/ԱՄՆՄԶԳ-ի կողմից ֆինանսավորվող «Քաղաքացիական հասարակություն. իրավունք բոլորի համար» ծրագրի ավարտին նվիրված միջոցառումը:
օրենսդրական փաթեթ
2006-05-08
Սակավաշարժ մարդկանց համար մատչելի միջավայրի ստեղծմանը նպաստող օրենսդրական փաթեթը մտցվեց ԱԺ-ի օրակարգ:
հաշմանդամ կանանց գեղեցկության 3-րդ ազգային ֆոտոմրցույթ
2006-04-06
Այսօր «Ունիսոնը» հայտարարեց հաշմանդամ կանանց գեղեցկության 3-րդ ազգային ֆոտոմրցույթի հաղթողներին: Մրցանակաբաշխության արարողությունը տեղի ունեցավ Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը:
մատչելի միջավայր
2006-02-16
Մենք ուրախ ենք տեղեկացնել, որ Հայաստանի Կառավարությունը արձագանքեց մատչելիության գաղափարի իրականացմանը և ընդունեց սակավաշարժ մարդկանց համար մատչելի միջավայրի ստեղծմանը ուղղված Որոշում:

opening of the first Center for Independent Living in Armenia
Today Unison NGO announced the opening of the first Center for Independent Living in Armenia. Four television channels and several other media outlets attended this event, which was dedicated to the International Day of Disability.
What are the obstacles that prevent people with disabilities from exercising their rights?
2006-11-18
Yesterday Unison NGO held a press conference at the Marriott-Armenia Hotel, on the topic “What are the obstacles that prevent people with disabilities from exercising their rights?”
Disability and Human Rights
2006-11-03
Today Unison NGO team visited Vanadzor to participate in a talk show on the Lori TV on the topic of “Disability and Human Rights”.
Civil Society – The Right for All
2006-06-29
Today in the new office of Unison located at 36 Demirchyan Street, a closing event within the framework of the Eurasia Foundation / USAID-funded project “Civil Society – The Right for All” was held.
Draft law on the accessibility of public places and transportation for people with limited mobility
2006-05-08
Today the National Assembly put on their agenda the draft law on the accessibility of public places and transportation for people with limited mobility...
The winners of the 3rd National Beauty Photo Contest for Women with Disabilities
2006-04-06
Unison NGO announced the winners of the 3rd National Beauty Photo Contest for Women with Disabilities aged 16-40. The award ceremony took place at the Komitas Chamber Music Hall.
Accessibility-related initiatives
2006-02-16
We are pleased to announce that the Government of Armenia also responded to our accessibility-related initiatives and adopted a Regulation on providing accessible environment for people with limited mobility.