Աննախադեպ ֆոտոցուցահանդես
Հոկտեմբերի 26-29-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնի այցելուներին ներկայացվեց յուրատեսակ մի ֆոտոցուցահանդես, որի նախաձեռնողը «Ունիսոն» հասարակական կազմակերպությունն էր: «Շրջանակից այն կողմ» խորագրի ներքո համախմբված լուսանկարներում պատկերված էին հաշմանդամություն ունեցող ֆոտոմոդելներ: Այս համարձակ և Հայաստանի համար նորարարական նախագիծն իրականացվեց Բաց Հասարակության Հիմնադրամներ - Հայաստանի ֆինանսավորմամբ «Բազմազանության խթանում հանուն հավասարության» ծրագրի շրջանակներում: Աջակցություն ցուցաբերեցին նաև «Մոսկվա» կինոթատրոնն ու «Էկզոտարիում» ընկերությունը:
Նախաձեռնության հիմնական նպատակն է՝ ակնառու կերպով բարձրաձայնել այն պարզ իրողությունը, որ համապատասխան հնարավորության ընձեռնման դեպքում հաշմանդամը կարող է հաջողությամբ ներառվել ցանկացած, նույնիսկ ամենաանսպասելի ոլորտներում՝ հասնելով մեծ բարձունքների և իրագործելով դեռևս չբացահայտված ներուժը:
Հասարակության մեջ տիրող կարծրատիպերին հակառակ, հաշմանդամ կինը այս լուսանկարներում մարմնավորում է գեղեցկության և հմայքի, ազատության և ինքնատիպության գաղափարը: Հաշմանդամությունը, նկատելի էր միայն առաջին լուսանկարներում, մնացած նմուշներում ֆիզիկական խնդիրները մնում են «կադրից դուրս»: Մոդելները, որոնց համար սա առաջին փորձն էր ոլորտում, նորովի բացահայտեցին սեփական անձը, գրավիչ լինելու արվեստը և կերպարային փոփոխությունների լայն հնարավորությունները:
Հետաքրքիր էր կարդալ ցուցահանդեսի այցելուների գրավոր արձագանքները, որոնց համար նախատեսված էր հատուկ արկղ։ «Հիանալի է», «Բարձր տրամադրությամբ եմ հեռանում այստեղից», «Մայր բնություն ու կին... Ահա այն բնական կապը, որ տիեզերքը պարգևել է մարդուն: Անվերջ կարելի է տեսնել ու զգալ այդ մեծ հմայքի գաղտնիքը»… Հատկապես գոհացուցիչ էր այն հանգամանքը, որ մատաղ սերնդի ներկայացուցիչները նույնպես անտարբեր չմնացին ցուցահանդեսի գաղափարին. դպրոցական մի աղջնակ իր տարիքին բնորոշ անմիջականությամբ և անկեղծությամբ գրել էր. «Շնորհակալություն, դուք ջերմացրեցիք մեր փոքր-ինչ սառած զգացմունքները»:
Նախագծին մասնակցել է 11 մոդել՝ Երևանից (Տիգրանուհի Մինասյան, Անահիտ Վարդանյան, Լիլիթ Պետրոսյան) և Հայաստանի 7 մարզերից՝ Արագածոտն (Անահիտ Խալաթյան), Կոտայք (Լուիզա Սուքիասյան), Գեղարքունիք (Անի Ղուկասյան), Լոռի (Քրիստինե Փիրուզյան), Սյունիք (Մերի Մեժլումյան), Շիրակ (Գրետա Վարդանյան և Քրիստինե Աղանյան) և Արմավիր (Մերի Մլհամյան): Ֆոտոմոդելները անձամբ ներկա էին ցուցահանդեսի բացմանը և չէին թաքցնում իրենց հուզմունքը. «Չէի կարող անգամ պատկերացնել, որ ինձ կընձեռնվի այսպիսի բացառիկ ֆոտոցուցահանդեսի գլխավոր հերուսուհիներից մեկը դառնալու հնարավորություն», խոստովանում է Լուիզա Սուքիասյանը։ Իսկ Մերի Մեժլումյանի համար իրականացավ ֆոտոմոդել դառնալու կյանքի իր մեծագույն երազանքը: Կրքոտ և ռոմանտիկ, օրիենտալ և էկզոտիկ, հարսանեկան և տիպային կերպարների միջավայր էին տեղափոխում լուսանկարները ցուցահանդեսի այցելուներին: Էլեգանտ ոճով և գեղարվեստական նուրբ ճաշակով էին արված նաև նյու ժանրի լուսանկարները:
Ֆոտոմոդելների ոճային բազմազանության հեղինակն է արհեստավարժ աշխատանքային խումբը` լուսանկարիչներ Սուրեն Մանվելյանը, Ռասմիլա Ալավերդյանը, Եվգենիա Էվոյանը, Մարիաննա Մելիքսեթյանը և Գարեգին Ղազարյանը, ոճաբաններ Սեդա Մանուկյանը («Ատեքս») և Կարինե Ավագովան, վարսահարդարներ Արմեն Մուրադյանը և Արմեն Վենետիկյանը ու դիմահարդարներ Սոնա Աբրահամյանը և Նարինե Հովհաննիսյանը:
Ֆոտոցուցահանդեսը տևեց 4 օր, և հիմնվելով այցելուների ոգեվորիչ արձագանքների և լրատվամիջոցների կոզմից լայն լուսաբանման վրա, կարելի է ասել, որ հասավ իր նպատակին: Կարծում եմ, հասարակության մի ստվար զանգվածի մոտ առաջ եկած նոր պատկերացումները հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց հնարավորությունների մասին կկոտրեն նախկինում գոյություն ունեցած շրջանակները:

What do you usually imagine when thinking of women with disabilities? A wheelchair, a white cane, a victim of earthquake? The photo exhibition featuring girls with disabilities came to break these stereotypes and take the image of women with disabilities outside the frame.
The photo exhibition organized by Unison NGO was opened on the 26th of October at the Moscow Cinema in Yerevan and, lasting 4 days, gave numerous visitors a chance to form a fresh perspective of women with disabilities. It proved that, if given a chance, every person, regardless of gender and disability, can reach great heights in any, even the most unexpected sphere.
In contrary with the public perceptions of women with disabilities, the girls in this photo exhibition are portrayed as brave and beautiful women embodying the concept of freedom and individuality. To make the contradiction more apparent, the disability of the girls was shown only in the “before” shots in the beginning part of the exhibition, while in all other photos, the physical problems were left “outside the cadre”.
The photos united under the slogan “Outside the Frame” transformed the visitors to a world of beauty and charm, passion and romance, orient and exotics. Elegant and artistically delicate, the nude photos pleasantly shocked the viewers. The photo exhibition, however, was not just aimed at challenging the opinion of the general society: the girls themselves, making their first steps in the work of modeling, had a chance to newly discover their personalities, the art of being beautiful and the broad possibilities of artistic changes.
11 girls with disabilities from Yerevan (Tigranuhi Minasyan, Anahit Vardanyan, Lilit Petrosyan) and 7 marzes (Anahit Khalatyan from Aragatsotn, Luiza Sukiasyan from Kotayq, Ani Ghukasyan from Gegharkunik, Qristine Piruzyan from Lori, Meri Mezhlumyan from Syunik, Greta Vardanyan and Kristine Aghayan from Shirak, and Meri Mlhamyan from Armavir) participated in the project.
The models were present at the opening of the exhibition and could not hide their excitement. “I could never imagine that I would have a chance to be one of the main heroes of such an extraordinary photo exhibition” said Luiza Sukiasyan, while Meri Mezhlumyan was happy for finally reaching her lifetime dream of working as a model.
The diversity of styles and characters was reached due to the professional team of photographers (Suren Manvelyan, Rasmila Alaverdyan, Yevgenia Evoyan, Marianna Meliksetyan and Garegin Ghazaryan), fashion designers (Seda Manukyan and Karine Avagova), hair stylists (Armen Muradyan and Armen Venetikyan) and make-up artists (Sona Abrahamyan and Narine Hovhannisyan).
The exhibition was part of the “Promoting diversity for equality” project implemented by Unison with support of the Open Society Foundations - Armenia.
The event attracted hundreds of visitors and, judging by the broad media coverage and positive feedback from the visitors, reached its goals. “Fantastic”, “You have changed my attitude to disabilities”, “Mother nature and women...one can endlessly see and feel the great secret of this natural tie awarded to us by the universe”… Especially touching was the message from a girl of school age: “Thank you! You warmed our frozen feelings”.