Նորություններ : Արխիվ 2014
Ապրիլի 5-ին Երևանի Կոմիտասի անվ. կամերային երաժշտության տանը «Ունիսոն» ՀԿ-ն անցկացրեց «Միսս Հայք 2014» հաշմանդամ կանանց գեղեցկության 7-րդ հանրապետական մրցույթի եզրափակիչ փուլը և մրցանակաբաշխությունը: 12 գեղեցկուհիներ պայքարում էին գլխավոր և այլ պատվավոր տիտղոսների ու մրցանակների համար: «Միսս Հայք 2014» տիտղոսի արժանացավ Քրիստինե Փիրուզյանը, իսկ 2-րդ տեղը և «Վիցե-Միսս» տիտղոսը բաժին հասան սիրիահայ Նոուր Սամոէլին: Մրցույթի կազմակերպմանն աջակցեցին Երևանի քաղաքապետարանը, «Փարոս» Հիմնադրամը (ԱՄՆ), «Զիգզագ» ընկերությունը, «Նուշիկյան ասոցիացիան», «Ռենուար» կանանց ակումբը, «Նոյան տապան» գրախանութն ու «Մերի» օծանելիքի խանութների ցանցով ներկայացված «Բարսիս» ընկերությունը:
Այս տարի անցկացված հաշմանդամ կանանց 7-րդ հանրապետական գեղեցկության մրցույթը տարբերվեց նախորդներից: Առաջին հերթին փոխվեց մրցույթի կագախոսը. Եթե նախորդ տարիներին հաղթած կանայք կրում էին «Միս Գեղեցկություն» տիտղոսը, ապա այս տարի՝ «Միսս Հայք»… Մրցույթն իր պատմության ընթացքում հատել է ՀՀ սահմանները՝ մասնակիցներ ունենալով նաև ԱՄՆ-ից, Սիրիայից, Լեռնային Ղարաբաղից ու Ջավախքից… «Միսս Հայքը» մարմնավորում է այն պատմական հայրենիքի վերադարձը, որի մասին երազում են Հայաստանում ու Հայաստանից դուրս ապրող հայերը…
Այս տարի փոխվեց նաև մրցույթի անցկացման ձևաչափը. նախորդ տարիներին ժյուրիի անդամները միայն լուսանկարների միջոցով էին ընտրում հաղթողին: Այս անգամ ժյուրին լուսանկարներով ընտրեց միայն երափակիչ փուլ անցած 12 մասնակիցներին, իսկ եզրափակիչ փուլում ժյուրին հնարավորություն ունեցավ գնահատել մասնակիցներին հենց տեղում՝ տեսնելով նրանց բեմի վրա… «Միսս Հայք 2014» մրցույթին մասնակցության հայտ ներկայացրեցին 16-45 տարեկան 58 գեղեցկուհիներ մայրաքաղաքից և հանրապետության տարբեր մարզերից: Ժյուրիի կազմում ընդգրկվեցին քանդակագործ Դավիթ Մինասյանը (ժյուրիի նախագահ), հաղորդավար Հրաչ Մուրադյանը, լուսանկարիչ Վիգեն Մնոյանը և դերասան Վարշամ Գևորգյանը:
Եզրափակիչ փուլ անցած աղջիկների հետ աշխատում էին պրոֆեսիոնալ ոճաբաններ ու դիմահարդարներ՝ փորձելով էլ ավելի ընդգծել նրանց գեղեցկությունը: Մոդելավորվեցին և կարվեցին համապատասխան երեկոյան զգեստներ, ընտրվեց այն ոճը, որով եզրափակիչ փուլում պիտի ներկայանա մասնակիցը:
Եզրափակիչ փուլի մասին պատմող ֆոտոռեպորտաժը կարող եք դիտել` այցելելով «Ունիսոն» հասարակական կազմակերպության ֆեյսբյուքյան պաշտոնական էջը:

On April 5, the Final Show of Miss Hayq 2014 - the 7th National Beauty Contest of Women with Disabilities was held in Komitas Chamber Music Hall in Yerevan. 12 beauties were competing for the title of Miss Hayq and other prizes. The winner of the Beauty Contest became Qristine Piruzyan. Yerevan Municipality, Paros Foundation (USA), Zigzag, Nushikyan Association, Renoir Women’s Club, Noyan Tapan Bookstore and Barsis (represented through Mary chain stores) supported Unison NGO in the organization of the contest.
The 7th National Beauty Contest significantly differed from the previous ones. First of all, the title of the contest changed from “Miss Beauty” to “Miss Hayq”. Hayq is the ancient name of Armenia. During the course of its history, the contest has frequently crossed the Armenian borders with participants from the USA, Syria, Nagorno-Karabakh and Javakhk (Georgia). “Miss Hayq” symbolizes the return of the historical homeland of Armenians, a dream for Armenians all over the world.
The format of the competition was also changed this year. Previously the winners were selected via photos only. This year the jury comprised of Davit Minasyan (Sculptor, Chair of Jury), Hrach Muradyan (Talk Show host), Varsham Gevorgyan (Actor) and Vigen Mnoyan (Photographer) selected just the top 12 contestants through photos. The winners of the contest were selected during the final show of the contest, where the jury evaluated their appearance on stage. 58 girls and women aged 16-45 from all over Armenia participated in the “Miss Hayq 2014” Beauty Contest.
Professional stylists and make-up artists helped accentuate the beauty of the girls. Evening dresses were designed and tailored for the girls and the styles in which each participant would appear on stage were decided.